GQ30-11DM 30MM Dot LED Momentary Push Button
Part#GQ30-11EM
The 30mm momentary push button with dot LED, function: SPDT, 6 Pins, 1NO 1NC, momentary/latching; contact rating: 3A 250V AC.
Category :
30MM Anti-Vandal
GQ30-11DM 30MM Dot LED Momentary Push Button Details
  • Easy Installation
  • Visual Feedback
  • Strong Durability
  • Sturdy Construction
  • Wide Application
GQ30-11DM/GQ30-11DL Datasheet
Function SPDT, 6 Pins, ON/OFF, Momentary/Latching, With ring illuminated
Crust Material Stainless steel
Contact Rating 3A 250VAC
Contact Resistance ≤ 50mΩ
Insulation Resistance ≥ 1000mΩ
Dielectric Strength 2,000V AC 1Min
Operating Temperature -25℃~+55℃